Böbrek Taşı Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Taşı Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanların büyük problemlerinden biri olan ve birçok insanda kendini gösteren böbrek taşlarının oluşması birden fazla nedene dayanıyor. Böbrek taşı, böbreklerin iç kısmında oluşan mineral ve tozların sert birikintiler oluşturmasıdır. Bu taşlar idrarda azalma olduğu zaman ya da idrar içerisinde taş oluşumuna neden olacak maddelerden fazla olduğu zaman oluşmaktadır. Böbrek taşlarının oluşumu sırasında bazı belirtiler ortaya çıkar.

 

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı belirtileri birden fazladır. Bu belirtilerden birkaçı ya da daha fazlası insanlarda görünebilir. Böbrek taşının oluştuğuna dair belirtiler;

  • Kaburga kısımlarının altlarında oluşan şiddetli ağrılar
  • Alt karın veya kasıktan vücuda yayılan ağrılar
  • İdrar yaparken ağrı meydana gelmesi
  • Pembe, kırmızı ya da kahverengi renklerde idrar,
  • Bulanık ve kötü koku yapan idrar
  • Mide bulantısı

Bunların yanında başka belirtiler de vardır. Örneğin normalden daha fazla idrara çıkama, enfeksiyon varsa ateş ve titreme meydana gelmesi, küçük miktarda idrar çıkarma gibi belirtiler de sayılabilir.

Böbrek Taşının Oluşma Nedenleri

Böbrek taşlarının oluşmasında birden fazla unsurdan bahsedilebilir. Çünkü genel olarak belirli bir nedeni bulunmuyor. Fakat risk olarak önemli sayılabilecek nedenlerden bahsedilebilir. İdrarda sıvıdan daha fazla olarak kristal oluşturan madde varsa bu böbrek taşına neden olacaktır. Bununla birlikte idrarınız içinde bulunan kristallerin birbirine yapışmasını engelleyen maddelerden yoksun da olabilir. Bu da böbrek taşının oluşumunda önemli bir risk faktörüdür.

 

Böbrek Taşı Türleri Nelerdir?

Böbrek taşlarında da belli başlı çeşitler vardır. Bu çeşitler arasından bazıları birçok hastada görülebilen taşlardır. Böbrek taşı türleri,

Kalsiyum taşları, genel olarak kalsiyum oksalat şeklinde olan taş türüdür. Oksalat gıdalarda bulunan ve her gün karaciğer tarafından günlük şekilde üretilen bir doğal maddedir.

Stritive taşları, ise idrar yolunda oluşan enfeksiyonlara yanıt olarak oluşan taşlar türlerinden biridir. Çok hızlı büyüyebilme özelliğine sahiptirler.

Ürik asit taşları, yeterince sıvı tüketmeyen ya da aşırı diyet yapan kimselerde meydana gelen taşlardır. Genetik yönü olduğu da söylenebilir.

Sistin taşları, böbreklerin belli başlı amino asitleri çok fazla salgılaması sonucunda oluşan ve daha çok kalıtsal bozukluğu olan kimselerde görülen taşlardır.

 

Böbrek Taşlarının Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Bu rahatsızlığın tedavisi genel olarak taşların türüne göre ve neyden kaynaklandığına göre değişim gösteriyor. Minimal semptomu olan küçük taşlar çok büyük tedavi gerektirmeyen taşlardır. Bu taşlar için gün içerisinde 2 ya da 3 litre su içmeniz istenecektir. Bu süreçte doktor sizlere taşları düşürmek için bir ilaç verebilir. Alfa bloker olarak isimlendirilen bir böbrek taşı ilacı kasları gevşetiyor ve böbrek taşının daha hızlı şekilde dışarı atılmasını sağlıyor.

Taşların rahatsızlık derecesi daha büyük ise doktor lithoripsy ismi verilen şok dalgası terapisine de başvurabilir. Bu yöntem ile iç kısımda bulunan böbrek taşları daha küçük parçalara ayrılıyor ve dışarı çıkması daha kolay hale geliyor. Bunlara ek olarak tüp yerleştirme gibi farklı yöntemler de uygulanabiliyor. Ancak bu yöntemlerin uygulanmasında doktor hastanın rahatsızlığı ölçüsüne göre karar vermektedir.

 

Böbrek Taşı Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Benzer Konular

Yorumlar (0)