Göz Küresinde Leke ve Noktalar

Göz küresinde meydana gelen leke ve noktalar, gözün beyaz kısmında oluşan ve hastalık belirtisi olabilecek oluşumlardır. Bu noktaların renkleri oluşma sebebine bağlı olarak farklı renklerde olabilirler.

 

Genellikle oluşan bu lekeler basit olaylardan oluşan zararsız lekelerdir. Örneğin, bir insanın şiddetli bir şekilde hapşırması sonucunda bazı kılcal damarların zarar görmesine ve yırtılmasına neden olabilir. Bu damarlarda doğrudan leke halini alabilir.

Ancak bazı durumlarda bu lekeler çok ciddi hastalıkların haberci olabilir. Bunların başında kanser ve körlüğe yol açabilen çeşitli hastalıklar gelmektedir.

 

Göz Küresinde Leke ve Noktalar

 

GÖZ KÜRESİNDE LEKE VE NOKTA BELİRTİLERİ

Bu problem genellikle zararsız olarak nitelendirilse ve belirtilere yol açmasa da, hastalığın altında yatan nedenlere bağlı olarak çeşitli belirtiler doğurabilir. Örneğin akıntı, kanama, ışığa karşı hassasiyet, ağrı, blefarit (göz kapağında oluşan iltihaplanma), görme kaybı, kaşıntı, görme değişiklikleri, kayan nesneler, kızarmış gözler veya yanıp sönen bazı ışıklar görme ile fark edilebilmektedir.

GÖZ KÜRESİNDE LEKE VE NOKTA NEDENLERİ

Bu lekeler ufak hasarlardan kanser gibi ciddi hastalıklara kadar birçok nedenden ötürü oluşabilmektedir. Göz küresinde leke ve noktalar oluşması halinde bunun kanserle alakalı nedenleri ve kanserden bağımsız nedenleri bulunur.

Kanserden bağımsız gelişen göz lekesi nedenleri; bu lekeler kesinlikle kalıcı hasarlara ve izlere neden olmazlar. Genellikle belirli bir zamandan sonra kendiliğinden kaybolur veya kaybolmaması durumunda her hangi bir zarar vermezler.

Küçük çil ve buna benzer yapılar (Axenfeld nerve loob)

Horner-Trantas noktalar yani uzun süreli bazı göz alerjilerinin sebep olduğu gözdeki renkli bölümün kenarlarına yakın çok küçük beyaz ya da sarı renkli noktalar

Lekeler, benler ve gözün üstünde çillere benzeyen kahverengindeki noktalar (Nevüs)

Göz yüzeyinde meydana gelen ve bir yumru olarak nitelendirilen gözün nemli kaplama bölümündeki ufak, pembe ve sarımsı olan iyi huylu büyümeler (Pinguekuala)

Korneaya çok yakın gözün astarı üstündeki kanserden bağımsız beyaz büyümeler (Pterjiyum)

Genellikle kahverengi düzensiz ve şekilli yamalar (Irka bağlı melanozis)

Skleral incelmeler

Saat 3 istikametindeki gri yamalar (senil kalsinozis)

Gözlerin beyaz bölümünde kanamalar ( subkonjonktival kanama)

Göz küresinde oluşan nokta ve lekelere daha ciddi olarak kornea ülseri, yalnızca bir gözde oluşan kanser türlerinden biri olan konjonktiva melanom, konjontival skuamöz karsinom, üvelit, göz içindeki yapı iltihabı olan iritis ve güneş ışığının verdiği hasarlardan dolayı ortaya çıkan prekanseröz yamalar (beyaz-gri pula benzer yamalar) neden olabilmektedir.

Görüldüğü üzere göz küresinde meydana gelen lekelerin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle doğrudan bir tedavi yönteminin tavsiye edilmesi mümkün olamaz. Böyle durumlarda yapılacak en mantıklı yöntem, alanında uzman bir doktora başvurmaktır. Tanıyı koyan doktor size en doğru ilacı verecek ve tedavi süreciniz başlayacaktır.

Göz Küresinde Leke ve Noktalar

Benzer Konular

Yorumlar (5)
Ali - 2018 Mayıs 15
Puanımı verdim güzel yazı olmuş Mehmet eline sağlık. Ama daha güzel olabilirdi...
Rıza - 2018 Mayıs 15
Güzel Yazı...
Osman - 2019 Nisan 11
Çok güzel bir yazı Elinize emeğinize sağlık Allah razı olsun Bu benim internette attığım ilk yorumdur normalde okur geçerim ama çok açıklayıcı bir yazı olmuş bazı sitelerde buz koyun diyo bazılarında Süt koyun bilmem diyor hastalığı bilmeden bir tedavi uygulanamâz dediğiniz gibi Yanlış tedavi gerçekten ciddi bir hastalığa davetiye çıkarabilir Bunun için yazınızı Çok beğendim ilk isim bir doktora gorunmektir Allah siz değerli hocaları başımızdan eksik etmesin hayırlı günler ✋
Metin - 2019 Ağustos 01
Bu sarı lekeler kalıcımı yoksa ilaç yada ameliyatla giderile bilinir mi ?
Gülhan - 2020 Nisan 16
Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Aklıma takılan bşr konuda birşey sormak istiyordum. Benim yeşile dönük göz rengi ama zamanla yeşil kısımların içinde kahverengi lekeler oluştu. Bunun nedeni ne olabilir.