Kefir İçmenin Faydaları

Kefir fermante edilmiş süttür. Kefiri ilk Kafkas Dağları’nda yaşayan insan toplulukları bulmuş ve yararlı olduğu kanısına varmıştır. Kefir, o günlerden bu yana dünyanın pek çok yerinde tüketilmektedir.

Kefir hem inek hem koyun hem de keçi sütünden üretilebilir. Ancak fermante edildiği için tadı normal sütten farklı olarak ekşidir.

Kefirin sütten bir diğer farkı, sindirime yardımcı olan bakterilerin; kefirde normal süte oranla daha fazla bulunmasıdır. Kefir kısa sürede bağırsakların hareketlenmesini sağlar. Bu nedenle sindirim sistemi açısından kefir çok yararlıdır. Bunun yanı sıra kefir, yapısında çok fazla mineral ve vitamin barındırmaktadır.

Süt ve süt ürünleri tüketemeyen laktoz intoleransı bulunan kişiler, gönül rahatlığı ile kefir tüketebilirler.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

  • Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi en başta kefir sindirime yardımcı olur. Laktobasiller (sindirime yardımcı olan bakteriler) açısından bi’ hayli zengin olan kefir, hazımsızlık ve kabızlık sorunlarında kişiyi rahatlatır. Hatta bu sorunların ortadan kalkmasını sağlar.
  • Kefir, bağışıklık sistemini büyük oranda güçlendirir. Sindirim sisteminde bulunan zararlı bakterilerin ve mikropların temizlenmesinde kefir önemli rol oynar. Ayrıca kefir, mide ülserine neden olan bakterileri de öldürür. Kefirin bir de antibiyotik özelliği bulunmaktadır.
  • Tüm bunların yanı sıra, kefir B1, B12 ve K vitaminlerini ve biotin içerir. Bu demek oluyor ki kefir yalnızca sindirim sistemi için değil tüm vücut için faydalıdır. Kefir, içerisinde barındırdığı yüksek dozda Kalsiyum ve Magnezyum ile de kemikler için çok yararlıdır, kemik sağlığını korur. Bu nedenle kemik erimesi olan hastalar süt tüketemiyorlar ise kefir tüketebilirler.

Yediden yetmişe, tüm kişiler gönül rahatlığı ile kefir tüketebilir.  Kefirin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak her türlü yiyecek ve içecekte olduğu gibi kefir tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekir. Hatta küçük yaşlarda çocukları kefir içmeye alıştırmak gerekir. Kefir, sağlığınızı korurken size de güç kuvvet verir, keyfinizi yerine getirir. Bir rivayete göre Türkçe “kefir” sözcüğü, “keyif” sözcüğünden türetilmiştir. Buradan da anlıyoruz ki kefir için keyfiniz yerine gelsin.

Kefir İçmenin Faydaları

Benzer Konular

Yorumlar (2)
Tuncay - 2018 Mayıs 15
Yazıyı çok iyiy bulmadım.
Cansu - 2018 Mayıs 15
İdare eder, kolay gelsin.