Pernisiyöz Anemi

Pernisiyöz anemi; kanda yeteri miktarda B12 vitaminin bulunmaması durumunda meydana gelen bir hastalıktır. Genellikle asıl sebebi intrensek adındaki bir protein eksikliğidir. İntrensek faktör, mide içinde yer alan bir proteinin adıdır. Görevi ise, vücuda alınan besinlerin içinde bulunan B12 vitaminlerinin emilimi ve kana ulaştırılmasıdır. Bu faktörün eksikliği durumunda vücuda alınan B12 vitmini emilip kana bulaşacağına, direkt olarak dışkı ile dışarı atılmaktadır. Bu da Pernisiyöz anemi hastalığının oluşumuna yol açmaktadır. B12 vitamini, vücutta kan hücrelerinin üremesinde kullanılan çok önemli vitaminlerden biridir. Yeteri kadar vücutta bulunmaması durumunda alyuvar oranları azalır ve ortaya anemi tablosu çıkar. Anemi ise, insan kanındaki alyuvar miktarının aşırı derecede artması durumudur. Halk arasında ise bu hastalığa kansızlık denmektedir.

 

Pernisiyöz Anemi Hayati Risk Taşır mı?

İntrensek faktör adındaki proteinin yapay şekilde üremediği durumlarda, bu hastalığı taşıyan insanların çok nadirde olsa ölümüne rastlanmaktaydı. Ancak günümüzde gelişen teknolojinin tıp dünyasına yansımasıyla bu hastalık ölümcül hastalıklar grubundan çıkarılmıştır.

B12 Vitamini Yetersizliği Kimlerde Görülür?

  • Uyuşturucu kullanan kişilerde
  • Alkol kullanan kişilerde
  • Vejetaryenlerde
  • Evcil hayvan besleyen insanlarda
  • Parazit hastalığı ya da kist hidatiği geçirmiş hastalarda
  • Peptik ülser hastalığı olan kişilerde
  • Daha önce pankreas hastalığı geçiren insanlarda

Pernisiyöz Aneminin Belirti Bulguları

His kaybı; kanda bulunan alyuvarların azalmasıyla beraber uzuvda yer alan sinirler, giderek hassaslığını yitirir ve bu nedenle hastada duyu ya da diğer adıyla his kaybı yaşanır.

Anemi; Vücutta B12 vitamini eksikliğinden dolayı alyuvar üretimi durur ve kansızlık problemi baş gösterir.

Kilo kaybı; düşen alyuvar miktarı ile beraber hemoglobinde aynı oranlarda düşer. Hemoglobinin azalması ile dokular tam anlamıyla beslenemez ve kilo kaybı problemi baş gösterir.

Sarılık; B12 vitaminin azalması ile alyuvar üretimi de en aza iner ve bu üretilen az miktardaki alyuvarlar genellikle sağlıksız olup devamlı olarak yıkıma uğrarlar. Bu nedenle kanda atık maddeler birikir ve sarılık problemi ortaya çıkar.

Halsizlik; alyuvarların aşırı şekilde azalmasından dolayı ortaya çıkan bir belirtidir. Nedeni alyuvarların vücutta yeteri kadar üretilememesi ve ihtiyaçları karşılayamamasıdır.

 

Pernisiyöz Anemi Tedavisi

Tedaviye başlamadan önce B12 vitaminin neden eksik olduğu araştırılır ve altındaki nedenler bulunur. Daha sonra tedaviye başlanır ve çoğu zaman bu B12 vitamini eksikliğini gidermek amaçlı B12 enjeksiyonları uygulanır.

Pernisiyöz Anemi

Benzer Konular

Yorumlar (0)