Vitamin B12

B12 vitamini bizler için hayati önem taşımaktadır. Kalp, karaciğer ve böbrek dokularımızda bulunması gereken vitamin b12, kan ve bağışıklık sistemine etki ederken aynı zamanda da enerji vererek bitkinlikten bizleri kurtarır. Kuvvetli bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir vücut için b12 vitaminine özellikle dikkat etmemiz gerekir. Günümüzde daha da yaygınlaşan b12 vitamini eksikliği yaşam kalitemizi sekteye uğratır.

 

Vitamin b12 neden düşer?

 Vitamin b12 eksikliği özellikle hafızada zayıflama, yorgunluk ve bitkinlik gibi belirtilerle kendini gösterir.  Ayrıca çarpıntı, iştahsızlık, cilt renginde solgunlaşma, kulak çınlaması gibi farklı belirtileri de vardır. Hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için gerekli olan b12 vitamininin düşüş sebebinin başında ise yetersiz beslenme ve sindirim sistemindeki rahatsızlıklar gelmektedir.

 B12 vitamini hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Dolayısıyla süt, peynir, et, yumurta, balık gibi besinleri yeteri miktarda tüketmediğimizde vücudumuzdaki vitamin b12 doğal olarak düşmektedir. Ayrıca gastrit, çölyak gibi bazı hastalıklar ve mide küçültme ameliyatı ile aşırı alkol tüketimi de b12 vitamininin düşmesine neden olur. B12 vitamini eksiliğiniz olup olmadığını anlamak için kendinizi dinlemeniz gerekir. Belirtilerden birkaçına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Doktorunuz sizi dinledikten sonra isteyeceği testlerin sonucuna göre vitamin b12 eksiliğinizin hangi sebeplerden olduğuna karar vererek size uygun tedaviye başlayacaktır.

Vitamin b12 eksikliği ne iyi gelir?

Vitamin b12 eksikliği ne iyi gelir?

 Denge bozukluğu, baş dönmesi, el ve ayaklarda uyuşma, hızla alınan kilolar, kramp ve kansızlık gibi daha birçok soruna yol açan vitamin b12 eksiliğine karşı önlem almak gerekmektedir. Vücudumuz kendi kendine bu vitamini üretemez. Dolayısıyla dışardan takviye almamız gerekir ve bunun için de öncelikle beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Hayvansal gıdaları daha çok tüketmeliyiz. Sadece hayvansal gıdalarda bulunan b12 vitamini en iyi bu şekilde vücuda kazandırılır. Özellikle yemek ayırmadan çeşitli hayvansal ürünleri beslenme rutinimize sokmalıyız. Aldığımız besinler ile vitamin b12 karaciğerimizde depolanır ve gerekli oldukça vitamin ihtiyacımız buradan karşılanır fakat vücut kullandığı vitamini yerine koyamadığı için düzenli olarak b12 vitamini içeren gıdaları tüketerek depomuzu doldurmamız gerekir.

 Vücudumuzda b12 vitamini eksiliği bulunuyorsa bu eksikliğin derecesine göre tedavi sürecine gireriz. Eğer vitamin b12 eksikliği yüksek derecede değilse beslenme alışkanlıklarımızla vitamin ihtiyacımızı karşılayabiliriz ancak derece yüksekse b12 vitamini haplarını kullanmamız gerekebilir. Haplar kesinlikle doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Ayrıca eğer b12 vitamini eksikliği sindirim sistemiyle ilgiliyse bu durumda iğne ile vitamin takviyesi gibi tedaviler uygulanabilir.

 

Vitamin B12

Benzer Konular

Yorumlar (0)