Vücudun İhtiyaç Duyduğu Vitaminler

Gerekli vitaminleri gereken düzeyde almayan insanların sağlıklı olduğundan bahsedemeyiz. Çünkü vitaminler vücudumuzun küçük askerleridir. Bazı vitaminlerin öncüleri zaten vücudumuzda bulunuyor, biz de o vitaminleri alarak zaten hali hazırda bulunan vitaminlerin aktif hale geçmesine yardımcı oluyoruz. Bazı vitaminler de az miktarda dahi olsa vücudumuzda sentezlenebiliyor. Ama yine de tüm bunlar yeterli olmuyor. Vücudumuz vitamin takviyesine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle besinler aracılığı ile vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler için takviye yapmamız gerekiyor. Ayrıca vitamin eksikliği yaşamamak için dengeli ve düzenli beslenmek gerekiyor.

 

Her vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler, bünyelerine göre değişiyor. İşte genel olarak vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler:

A Vitamini: A vitamini eksikliği bizi karaciğerimizden daha sonra da görme organımız olan gözümüzden vuruyor. A vitamini karaciğerde depolandığından dolayı, ilk etapta vitamin eksikliği yaşandığında karaciğerdeki depolarda azalma oluyor. Bu durum da kandaki A vitamini miktarının düşmesine neden oluyor. A vitamini eksikliği; gözün aşırı kurumasına, gece körlüğüne , gözyaşının yetersiz salgılanmasına da yol açıyor. Ayrıca bağışıklık sisteminde A vitamini önemli rol oynadığı için vitamin eksikliği yaşandığında halsizlik de ortaya çıkıp enfeksiyon kapma riski artıyor. Bol bol sebze ve meyve tüketerek A vitamini eksikliğinin önüne geçilebilir. Karaciğer, yumurta sarısı ve tereyağ gibi hayvansal besinler de bol miktarda A vitamini içeriyor.

Folik Asit: Folik Asit eksikliği yaşandığında, kan hücrelerinin olgunlaşma süreci sekteye uğruyor. Özellikle hamilelik sürecinde Folik Asit eksikliği, bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyor. Ayrıca halsizlik, gelişme geriliği, huzursuzluk ve aşırı stres de vitamin eksikliğinin belirtileri olabilir. Karaciğerde, kuru baklagillerde ve koyu yeşil yapraklı besinlerde bol miktarda Folik Asit bulunuyor.

 

B12 Vitamini: B12 vitamini eksikliği, pek çok hastalığın da belirtisi. Bu nedenle vitamin eksikliğinin olup olmadığını anlamak kolay olmuyor. B12 vitamini eksikliği beyin ve sinir sistemi üzerinde çok etkili oluyor ve geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabiliyor. Kansızlık, dil şişmesi, cilt renginin solması, halsizlik, unutkanlık, kol ve bacaklarda uyuşma ve dikkat dağınıklığı gibi durumların nedenleri genellikle B12 vitamini eksikliği nedeni ile ortaya çıkıyor. Et, balık ve süt ürünleri; B12 vitamini açısından zengin olan gıdalar arasında yer alıyor.

C Vitamini: C vitamini eksikliği, demir emiliminin azalmasına ve anemiye yol açıyor. Yeterli düzeyde C vitamini alınmadığında bağışıklık sistemi zayıflıyor. Bilindiği üzere turunçgiller C vitamini deposu. Ayrıca; çilek, kivi, brokoli, patates, kavun, yeşil yapraklı besinler ve biber C vitamini içeriyor.

D Vitamini: D vitamini eksikliği kemikleri çok etkiliyor. Kemik erimesi ve benzeri rahatsızlıkların önüne geçebilmek için D vitamini yönünden zengin olan karaciğer, süt, balık yağı, mantar gibi gıdalar tüketmek gerekiyor. Ancak aşırı D vitamini alımı da kalsiyum eksikliğine yol açıyor. Bu nedenle dengeyi çok iyi kurmak gerekiyor.

Vücudun İhtiyaç Duyduğu Vitaminler

Benzer Konular

Yorumlar (0)